Osoby, które planują budowę domu albo mają własną działkę, zwykle chcą, aby pojawił się tam piękny ogród. Podstawą, jeżeli chodzi o zakładanie ogrodów, jest przygotowanie dobrego projektu. Dzięki temu prace przebiegają sprawnie, a końcowy efekt jest naprawdę zadowalający. Z jakich etapów składa się proces zakładania ogrodów i co warto wiedzieć na ich temat?

Co powinien zawierać dobry projekt ogrodu?

Prace związane z zakładaniem ogrodu powinny być uprzednio przemyślane. Aby poszczególne etapy przebiegały sprawnie, konieczne jest przygotowanie projektu ogrodu. Powinny się w nim znaleźć następujące elementy:

  • plan wszystkich nasadzeń,
  • plan systemów oświetlenia,
  • plan systemów nawodnienia,
  • plan nawierzchni,
  • plan elementów architektury,
  • plan ogrodzeń,
  • wstępny kosztorys.

Budżet to jedna z kluczowych kwestii, o których należy pomyśleć już na etapie projektu. Warto wówczas zastanowić się również nad funkcjami ogrodu – nie każdy potrzebuje przestrzeni dla dzieci czy miejsca na grilla oraz nad tym, ile czasu zajmie pielęgnacja ogrodu w przypadku wykorzystania konkretnych gatunków roślin.

Zakładanie ogrodu krok po kroku 

Dobry projekt to już połowa sukcesu. Po przygotowaniu planu można przejść do prac związanych z zakładaniem ogrodu. Na początek trzeba przeprowadzić prace ziemne, czyli zabezpieczyć i oczyścić grunt. Wówczas można przejść do układania nawierzchni. Kolejnym krokiem jest montaż drenażu oraz systemów nawadniania.

Na tym etapie można również zamontować oświetlenie, jeżeli będzie potrzebne. Następnie trzeba przygotować podłoże pod rośliny (spulchnienie i rozluźnienie ziemi). W tym momencie można nasadzać wybrane rośliny. Ostatnim, ale niemniej istotnym krokiem jest zakładanie trawnika. Osoby, którym zależy na otrzymaniu szybkiego efektu, mogą zdecydować się na trawnik z rolki.