Ogród to miejsce, w którym wszyscy domownicy mogą się zrelaksować i odpocząć na świeżym powietrzu. Kontakt z naturą pozwala się wyciszyć i zregenerować siły. Oprócz tego przestrzeń ta stanowi wizytówkę naszych czterech kątów. Nierzadko organizujemy tam też rodzinne spotkania i imprezy w gronie przyjaciół. W związku z tym dobrze zadbać o wygląd ogrodu. W tym celu zazwyczaj najpierw wykonuje się projekt. Kiedy go zrobić? Kto może się tym zająć?

Najlepszy czas na projektowanie ogrodu

Zakładanie ogrodów zazwyczaj planuje się na okres wiosenno-letni. To właśnie wtedy większość roślin zaczyna budzić się do życia i rosnąć. Warto jednak pamiętać, że nie jest to tym samym, co projektowanie. O tym, jak ma wyglądać przestrzeń wokół domu, powinniśmy zacząć myśleć znacznie wcześniej. Dzięki temu zyskamy czas na przemyślenie, jakie rośliny najlepiej się sprawdzą na danym terenie oraz które z nich będą pasować do wykonanej wcześniej elewacji czy kupionego wyposażenia ogrodu. W związku z tym na wykonanie projektu powinniśmy zdecydować się jak najszybciej.

Kto powinien zająć się wykonaniem projektu ogrodu?

Choć sami możemy zdecydować o tym, jak ma wyglądać nasz ogród, najlepiej powierzyć wykonanie projektu specjalistom. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że przestrzeń wokół domu zostanie zaplanowana zgodnie z obowiązującymi trendami a przy tym w taki sposób, aby sprostać naszym potrzebom. Ponadto fachowcy będą również wiedzieć, jakie rośliny można posadzić w danym miejscu, aby dobrze się rozwijały.

Profesjonalne firmy oferują także wykonanie wizualizacji 3D, co pozwala na ocenę, czy określony projekt jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. W razie potrzeby fachowcy mogą też przygotować dokumentację niezbędną m.in. przy wycince drzew.